Yangın Söndürme Köpükleriimage2

SENTETİK KÖPÜK: Hidrokarbon surfaktanların kombinasyonlarından üretilen köpük; yüksek hacimli stabil kabarcıklar oluşturur. Depoların hızlı biçimde doldurulmasında, madenlerde ve kısmi havalandırmalı alanların yangını sırasında veya endüstriyel depolanan yanıcı gaz sızıntılarında,doğal gaz,LPG,her türlü katı yakıtlarda (kağıt,teksti,ağaç…)kullanılır.Orta genleşmeli sentetik köpük ve yüksek genleşmeli sentetik köpük olarak 2 çeşittir.

PROTEİN KÖPÜKLER:Hidrolize edilmiş proteinlerden elde edilen geniş kullanımlı ,düşük gen Leşmeli köpüklerdir.Isı dayanımı ve yoğunluğundan dolayı özellikle gemilerde akaryakıt depolarında tercih edilir.Diğer yangınlardada çaşitlerinden dolayı uygulanır.Film yapıcı (FFFP veFFFP-AR) köpükler özellikle akaryakıtlarda AR olanlarıda alkol ve solvent yangınlarında etkili olarak kullanılır.

AFFF KÖPÜKLER:AFFF (Akıcı Film Yapıcı Köpük konsantreleri):Düşük genleşmeli ve isteğe göre orta ve yüksek genleşmeli olarak da üretilebilen % 1,% 3,% 6 konsantrelerde özellikle akaryakıt yangınlarında etkin olarak kullanılabilen köpüklerdir.İçerdiği film yapıcı malzemelerden dolayı söndürmeden sonra geri alev almaya karşılıda odukça etkinkindir.Her tür akaryakıt ve petrol depolama alanlarında petrokimya tesislerinde kullanılır.Diğer A tipi yangınlardada etkilidir.

AFFF-AR (ALKOLE DİRENÇLİ KÖPÜKLER) Özellikle Alkol ,isopropanol,etil asetat .toluol… gibi solvent yangınlarında kullanılır.Alkol resistans olmayan diğer köpükler alkol ve solvent yangınlarında kullanılmaz.Özellikle oluşturduğu polimer tabaka özelliğinden dolayı alkol yangınında drençli bir film tabakası dolayısı ile yangını söndürür.Bu köpükler her tür yangındada etkilidir.AFF-AR,FFFP-AR,FP-AR gibi çeşitli alkol köpükleri mevcuttur.

AFFF-PLUS:Üniversal bir köpük olup ,özel biyolojik hammaddeler kullanılarak üretilen köpük özelliğinden dolayı her tip yangına uygulanan ve geri alev almayan özelliği vardır.Özellikle yangın tüplerinde uygulanır.Tozlu uygulamarın olduğu her yerde uygulanır.Alkol yangınlarında da kullanılır.% 1 ila % 3 oranında karışım uygulanabilir.Tüp uygulamalarında % 5-10 oranında yangının türüne göre uygulanabilir.

KLASS A:A sınıfı yangınlar için özel olarak üretilen,% 0,1-1 arası suyla karışma özelliğinden dolayı İtfaiye araçları,CAFS sistemli araçlar,yangın söndürme uçakları,helikopterleri gibi sistemlerde uygulanabilen bir köpüktür.Özellikle A sınıfı yangın söndürmede kulanımı tavsiye edilir.Orman yangınlarında havadan ve karadan müdahelerde rahatlıkla kullanılabilir.

KLASS B:B sınıfı yangınlarda ,akaryakıtlarda ve hidrokarbon yangınlarında her tür tangın söndürme sisteminde uygulanaildiği gibiÖzellikle CAFS sistemlerinde uygulanabilir olarak üretilmiştir.Karadaki itfaiye araçları ve hava araçlarında rahatlıkla kullanılabilir.Klas A dan farkı film yapıcı özelliği olması.Bu özelliğinden % 0,3-% 1 oranında suyla karışmak suretiyle uygulanabililir.Her tür akaryakıt ve hidrokarbon yangını söndürmede etkilidir.

FIRE SUPPRESANT: Potasyum easlı mutfak davlumbaz yangınlarında kullanılan yangınsöndürme sıvısı konsantresidir.Konsantre özelliğinden dolayı 1/1 veya ½ oranında suyla karıştırmak suretiyle uygulanabilir.

AFFF %1 -% 3-6% Köpük konsantresi

AFFF-AR %1-2-3 Alkol Yangınları için köpük konsantresi

AFFF-AR 3X3

AFFF-AR 1X3

AFFF-AR 3X6

BİLDEN FIRE SUPPRESSANT (Mutfak davlumbaz yangınları için söndürme maddesi)

BİLDEN AFFF-PLUS ( UNIVERSAL KÖPÜK)

BİLDEN KLASS A

BİLDEN KLASS

FFFP 3- 6% Film Yapıcı Fluoroprotein Köpük Kpnsantresi

FP-AR Fluoroprotein Alkol yangınları için köpük konsantresi

FFFP-AR

FP Fluoroprotein Köpük konsantresi

P Protein Köpük konsantresi

BİLDEN S Orta genleşmeli sentetik köpük

BİLDEN S Yüksek genleşmeli sentetik köpük

 

 

 

Lütfen ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz!